PSYCHOLOGIE FONTŮ®


Fonty podle Octo Codes

Přečetla jsem knihu. To není nic nového, čtu stále a všude. Ale tato kniha mne donutila podělit se s kamarádkami. Vzala jsem ji večer na posezení do hospůdky a měla takový úspěch, že nás (5 holek), bylo slyšet až ven.Hádaly jsme (pozor, ne hádaly jsme se, ale hádaly jsme…), která kam patříme. Rozumějte: do které z osmi škatulek, které jsou v knize popsány. Fakt doporučuji na dámskou jízdu!

Navíc mi krásně zapadla do mé práce. To je divné, protože vůbec není z mého oboru. Já se zaměřuji na písmo, barvy a prostor – knížka byla o oblečení. Jak je to možné?

V knize Móda a duše od Táni Havlíčkové není popsané co si vzít na sebe, jaké hadry frčí a co které postavě ladí. Je překvapivě opravdu o duši. O tom, že oblečení vyjadřuje Váš charakter, vnímání a osobnost. Nemusíte ani otevřít pusu a už si o vás ostatní dělají názor podle vašeho oblečení. A pouze když ladí s vaší duší, tak vyjadřuje vás. Krása, že? No a teď ty mé asociace.

Já to samé tvrdím o písmu. Jakýkoli váš text má širokou paletu výrazů. Sepíšete článek a pak ho oblékáte. Vybíráte písmo, barvy, velikosti, zvýrazňujete. A když jsem četla knihu Móda a duše, kde autorka rozděluje ženy do 8 typů, úplně mi pro každý typ v hlavě naskakovalo písmo, kterým by každá z nich psala. Tomu se říká profesionální deformace :-).

Úplně jiné písmo zvolí „romantická princezna“, a jiné „extravagantní hvězda“. Barvy budou používat odlišné a zvýraznění textu – první si na něj moc nepotrpí, zato druhá, ta předvede všechny možnosti od tučného písma, až po kapitálky.

Úžasné. Krásně to do sebe zapadá.

Tak jestli jste některá (pokud čtou páni, tak prominou) četla tuto knihu také, zkuste popřemýšlet o tom, jak svou duši nechat promlouvat nejen tím, jak se oblékáte.

Poznámka: následující rozbor písma platí pro nadpisy a text, který chceme zvýraznit. Tam se charakter člověka projeví nejsnáze. Není samozřejmě reálné, že bychom tyto fonty používali stále a pro běžný text. Ukázky písma jsou pouze ilustrační.
 

Romantická princezna

Má ráda ručně psané písmo, font něžný, ženský. Žádná tučná, velká, tlustá písmena. Miluje drobnosti, jako je vlnovka nebo přechod z jemné do silnější čáry.  Některým princeznám nevadí ani kudrlinky, jiné se jim vyhýbají, ale stejně si vyberou jemné, harmonické písmo. Záleží jí na tom, aby text vypadal upravený a ladil.

princezna

Elegantní dáma

Elegantní dáma nevybočuje z řady. Nesnáší extravagance, nečekejte od ní tedy žádné výrazné, neobvyklé, speciální fonty. Nemá potřebu vybočovat z řady, její silná stránka je klasika, tradice, nadčasová elegance. A tu najde v nenápadnějších fontech, zejména patkových. Bezpatkové jí tolik neosloví, je pro ni příliš technické a studené. Může jít cestou klasiky – Times New Roman (víte proč je symbolem důvěryhodnosti?), nebo jemu podobných fontů s nádechem solidnosti, spolehlivosti a nadčasovosti.

Dáma

 Okázalá diva  

Okázalá diva je také velmi ženská ale úplně jiná, než romantická princezna. Psací písmo ano může být, jen žádné zbytečné vlnovky a hlavně ne kudrlinky! Vybere si písmo, které je přímé a vypadá jako poznámky nebo pánský styl. Z klasických fontů má raději jasné bezpatkové písmo, které má svou skrytou noblesu v jednoduchosti. Žádné úzké, zhuštěné, kdepak. Pěkné, čisté tvary, rozložené v celé své kráse. Patkové jí tolik nesedí. Není tradiční, je svá.

diva

Avantgardní čarodějka

Tady je výběr těžký. Každá čarodějka je originál a přesně ví, jaké písmo na ni působí dobře a jaké ne. Cítí to. Protože je vnímavá na emoce, kloní se spíše k ručně psanému písmu, ale nelíbí se jí ani kudrlinky ani příliš jednoduché písmo. Nerozeznává patkové a bezpatkové, jde podle svého instinktu. Potřebuje do textu promítnout stabilitu a svou přirozenou důstojnost a zjemnit ho sem tam nějakou tou křivkou, která mu dodá na ženskosti.

carodejka

Sportovní kamarádka

Kamarádka nemá čas takové zbytečnosti řešit. Většina z nich úspěšně ignoruje, že existuje výběr fontů a prostě píše. Jakým písmem, to jí je jedno. Prostě tím, které je tam nastavené. Že se jmenuje Calibri? Aha… Výběr jí zbytečně zdržuje a důležité je, aby to šlo přečíst.

kamaradka

Ležérní pozorovatelka

Pro ležérní pozorovatelku neznám lepší písmo než je Helvetica. Je nenápadné, působí všedně ale rozhodně všední není. Helvetica je totiž dokonalá. Extravagantní hvězdy budou tvrdit,že je nudná, ale ona má všechny vlastnosti dokonalého partnera. Ideálně doplňuje ostatní fonty, aniž by na sebe strhávala pozornost. Má jasné, pevné tvary, ale nepotřebuje doplňky, zvýraznění, nic takového. Je neutrální a vzbuzuje důvěru.

pozorovatelka

Nekonvenční rebelka

Pro nekonvenční rebelku je zbytečné uvádět příklad písma, který ji charakterizuje. Každá rebelka si zakládá na tom, že vybere to své písmo. Něco o tom vím ;-). Je schopná pro stejný článek vybrat jiné písmo v pondělí, jiné v pátek. Protože se pohybuje v naprosto odlišných kolektivech, nasává atmosféru a promítá ji do své práce. Každopádně písmo je pro ni důležitým prvkem, jak vyjádřit svou osobnost. Jestli to některé typy tolik nevnímají, tak rebelka ano.  Málokdy si vybere prvoplánově výrazná písma, ocení spíš rafinované detaily.

rebelka

Extravagantní hvězda

Nepřehlédnutelné písmo. Hlavně na nadpisy. Tučné, tlusté, výrazné. Jediný typ, který použije i písmo, které nejde přečíst přes kudrlinky, když má na ně náladu. Hvězdě je to jedno, ona to přečte a jí se to líbí. Žádná další pravidla neuznává.

hvezda

Našly jste se? Pokud vás psychologie písma zaujala, mrkněte na to, jak jsme dopadli v anketě Řekni mi jaký používáš font, a já ti řeknu jaký jsi člověk. Písmo mě totiž baví a fakt mám problém si vybrat jen jedno. Tak jako jeden styl oblečení. A díky Táně Havlíčkové už vím proč.

******************************

Tento článek jsem uveřejnila na svém prvním webu www.jaknaprezentace.cz. Protože nemá s prezentacemi moc společného a protože byla tato kniha dost zásadní pro mou kariéru \“fontoložky\“, článek na tento web prostě patří. 🙂

 

 

Andrea Grigerová
CO DĚLÁM? Ukazuji lidem, že fonty je ovlivňují každý den. Díky této neverbální řeči zvládnou předat nejenom informace, ale i pocity a emoce. Jsou sami sebou a přitahují zákazníky, kteří je právě takové ocení. Autorka e-booku Ať to vašim textům sekne aneb Učebnice neverbální komunikace pro texty.
Komentáře
 1. Veronika napsal:

  Andrejko, parádní článek. Díky za jeho znovuzveřejnění. Tak já jsem tedy sportovní čarodějka podle fontů šmrcnutá trochu do elegantní. A jak mě podle mých fontů, co jsme spolu vybraly (Norican, Georgia) ve spojení s Táninou metodou vnímáš ty? Díky za odpověď.

  • Andrea Grigerová napsal:

   Verčo, Georgia je určitě taková tichá elegance 🙂 Přes Norican vnímám, že máš potřebu vnést do své práce teplo a péči. Je vřelý a silný. Jak se tak dívám, nejlépe pasuje k čarodějce. Jednou ho tak dokonce jedna klientka nazvala „Brrr, to je jako pro čarodejnice…“ 😀

 2. Alena napsal:

  Andrejko, děkuji..hned po ránu mi čtení zvedlo koutky úst do rohlíku. Ještěže nepiji kafe, bych ho měla na monitoru. Cituji tě: „…Pro nekonvenční rebelku je zbytečné uvádět příklad písma, který ji charakterizuje. Každá rebelka si zakládá na tom, že vybere to své písmo….“. A těším na duben. 😀

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *