Hledáte fonty, nejlépe ke stažení zdarma? Krásná kaligrafická písma na svatební oznámení anebo minimalistické bezpatkové fonty na web?
Napíšu Vám, kde fonty hledat, ale dříve, než se vrhnete na stovky a stovky fontů v uvedených fontobankách, měli byste vědět 3 věci:
Ne každý font můžete použít na webu nebo pro tisk reklamních materiálů. Způsob použití definuje autor a dočtete se ho vždy přímo u fontu, který se chystáte stáhnout anebo v readme souboru, který najdete ve staženém zip souboru. Není možné napsat jednotné pravidlo, které fonty mají jaké licenční podmínky užití, kromě Google fontů. Ty můžete použít zdarma a všude.
U ostatních fontů můžete najít následující označení:
Public domain / GPL / OFL – font můžete volně užívat k osobním i komerčním účelům.
Free font – font, za který nemusíte platit. Za určitých podmínek je možné ho používat bez placení autorského honoráře a šířit, ale autor může omezit použití zdarma jen pro specifické účely, například:
Velmi často bývá free font zdarma pro soukromé účely a placený pro účely podnikání. Pozor na to.
Donationware – Autor požaduje buďto dobrovolný příspěvek pro nějakou neziskovou či charitativní organizaci, nebo zcela dobrovolný příspěvek na jeho osobní konto.
Včetně mých osobních poznámek a doporučení.
P.S. pokud mluvím o vzorové větě, myslím tím něco jako „Příliš žluťoučký kůň zběsile řehtal…“. Jednoduše větu, kde máte co nejvíce znaků české diakritiky.
Ověřený zdroj fontů dobré kvality, 9 z 10 webdesignérů vyžaduje fonty právě z tohoto zdroje. Velkou výhodou je legální použití i pro komerční účely a jednoduchost importu na web.
Nevýhodou je potom omezený výběr, zejména u ručně psaných fontů – často pak na webech potkáváte stále dokola ty samé.
Česká diakritika: Ne všechny fonty ji mají. Doporučuji zadat do Languages Latin Extended a do pole Sentence zadat vzorovou větu.
Starší neaktualizovaný seznam názvů fontů z Google fonts, které mají českou diakritiku, najdete TADY.
Podrobný popis, jak stahovat a instalovat fonty, najdete v mém starším článku.
Skvělý nástroj, ve kterém si i amatér může vytvořit základní grafiku. Součástí je i poměrně velký výběr fontů, v placené verzi si můžete i nahrávat nové fonty. Při hledání takových, které píšou správně česky se asi pěkně zapotíte, proto jsem pro vás kdysi připravila historicky nejúspěšnější tahák na mém webu. Klidně si ho stáhněte, ať ušetříte čas.
Skvělý počin, založit fontobanku, ve které najdete pouze fonty, které mají českou diakritiku. Velkou výhodou je, že se můžete soustředit na vyhledávání podle dalších kritérií a háčky a čárky neřešíte. Nevýhoda je potom fakt, že od roku 2010 proběhla pouze jedna malá aktualizace v lednu 2016. Třeba se soubory *rar je v současnosti těžké pořízení.
Pozor, i když autoři uvádí, že všechny fonty je možné používat zdarma, čtěte pozorně licence. Někdy to platí pouze pro soukromé užití.
(Stejnou myšlenku fontobanky s českými fonty měli autoři podobného webu www.ceskefonty.com. Nápad dobrý, provedení a kvalita nabídky už pokulhává. Některé fonty nejdou stáhnout a na webu neexistuje kontakt, na který by bylo možné se obrátit.)
Můj oblíbenec. Fonty jsou vesměs kvalitní, velký výběr, přehledné třídění a dokonce můžete vyhledávat i podle češtiny. Jenom se vám pak výběr zúží na desetinu, doporučuji raději vyhledávat bez jazykového filtru a kontrolovat diakritiku při zadání vzorové věty. Ta se bohužel může zadávat pouze v detailu každého fontu, to je jediná nevýhoda, kterou jsem našla.
Web je pečlivě udržovaný, stále přibývají nové fonty.
Tip č. 1: pokud zde najdete font, který se vám líbí, ale neumí česky, zkuste si ho vyhledat v Google fontech. Občas se objeví i tam ve verzi, která českou diakritiku má.
Tip č. 2: Když se vám font fakt líbí, ale free verze neobsahuje českou diakritiku, zkuste placenou verzi. Stalo se mi, že ta háčky a čárky obsahovala a navíc máte lepší pozici na vyjednávání s autorem fontu, jestli vám nepošle odkaz na verzi, která diakritiku má.
Méně přehledný web, kvalita fontů kolísá od velmi pochybné po dobrou. Výhody má dvě. Je možné zadat vzorovou větu na úvodní stránce – ihned vidíte, kde chybí česká diakritika, ale nedá se podle nich třídit.
Na liště sice najdete tlačítko„only show fonts with characters“, které by mělo eliminovat fonty, kterým chybí diakritika ze vzorové věty, ale nefuguje úplně dobře, eliminuje pouze malou část. A druhá výhoda – hned vedle najdete praktickou ikonu „free commerciale use“.
Méně přehledný web, kvalita fontů velmi kolísá. Naopak jako výhodu vidím, že je možné zadat hromadně vzorovou větu (po rozkliknutí kategorií v nabídce Themes), a pod tlačítkem More Options si můžete i vybrat typ licence (např. 100% free). Co se mi líbí – pokud zaškrtnete Show variants, vidíte všechny řezy k danému fontu.
Pokud jste kreativní duše a hledáte fonty krásné, ručně psané, nadpisové, tady si užijete. Těžko je použijete na webu, ale někdy se takovéto třešničky mohou hodit. Web není fontobanka, nabízí i fotky, webové šablony, atd. Fonty jsou pouze jedna jeho část.
Nenajdete tady fonty zdarma, pouze placené, cena kolísá od 15 – 50 €. české znaky potřeba vyzkoušet u každého fontu zvlášť. Ale určitě se při výběru pokocháte. 🙂
Druhý web, na kterém si užijí kreativci. Na rozdíl od Creative Market, tady jsou pouze fonty a pouze zdarma. A krásné. Ale jen velmi málo z nich umí česky. No, třeba budete mít štěstí anebo si s chybějícími háčky a čárkami umíte poradit.
U každého fontu jsou licenční podmínky, pozor, stahování zdarma opět platí ve většině případů pouze pro soukromé používání. Vzorovou větu zadáváte pouze v detailu každého fontu, není možné si to ulehčit.
Web je přehledný, lehce se v něm orientujete, jenom se od něj nebudete moci odtrhnout.
Krásný web, chodím si na něj pro inspiraci. Fonty jsou zde placené, ale na webu je i poměrně velká sekce Free fontů. Pokud se přihlásíte, budou vám chodit nabídky na balíčky fontů za zlomek ceny a každý týden navíc nový free font.
Nevýhoda je, že minimum z nich má českou diakritiku, a abyste to zjistili, je třeba vždy rozkliknout každý font. Fitrování podle jazyka není a možnost zadat vzorovou větu pouze v detailu fontu.
Za tyto weby ruku do ohně nedám, nepoužívám je, ale třeba se vám budou hodit.
Velmi ráda sdílím seznam českých a slovenských typografů. Fonty tady nebudou zdarma, ale jsou velmi kvalitní. Najdete je na webu Designportal.
Jestli nevíte, jak fonty nainstalovat do Wordu, PowerPointu, na Wordpress nebo do Miowebu, návod najdete v článku Jak dostat nový font do…
Pokud používáte jiné fontobanky, podělte se o ně do komentářů!
*****
To jsem zvědavá, u kolikáté fontobanky se při čtení tohoto článku zaseknete. 🙂 Prozradím vám ale tajemství – i tisíc sebedokonalejších fontů je vám k ničemu, pokud je neumíte použít. Jestli chcete pomocníka, pořiďte si Fontotéku (a máte po starosti s háčky a čárkami) anebo se to rovnou naučte.