„Můžeš třeba použít v příspěvku kapitálky…“, napsala včera administrátorka jedné velké marketingové skupiny. Ani si neuvědomila, jak nesplnitelný úkol zadala. Jsou chyby, které dělá 90 % z nás, a zbylých 10 % graficky vzdělané populace opovržlivě frká a vyvrací oči v sloup. Například, když použijeme špatně slovo font, anebo když si myslíme, že kapitálky znamená, že použijeme CapsLk na klávesnici.
Trapné! Tak milí amatéři, pojďme vypálit profíkům rybník, a odteď budete přesně vědět, kdy používáte kapitálky a kdy verzálky. Je to totiž úplně jednoduché, jenom se to běžně ve školách neučí.
Začneme tím nejjednodušším. Když se podíváte na abecedu, jsou v ní velká a malá písmena.
Tak je to jednoduché.
Pokud tedy máte nadpis napsaný normálně, velkými a malými písmeny, vypadá takto:
Pokud máte nadpis napsaný velkými písmeny neboli verzálkami, vypadá takto:
_________________________________?
Zajímavost: anglicky se řeknou malá a velká písmena uppercase a lowercase. Je to označení z dávných dob, kdy se používaly kovové matrice písmen, a velká písmena se ukládala do hůře dostupných šuplíků v horních policích. A písmena se doteď označují horní šuplík a dolní šuplík. Není to fascinující?
Lexikologie mě vždy bavila. Představuji si, že je tak možná první pojmenoval Johannes Gutenberg, když volal na svého učně: „Hej, podej mi to A z horního kastlíku! Ne z dolního, ty matlo, ale z horního!“ Škoda, že to v češtině tak nevyzní.
(Hans Sachs, Eigentliche Beschreibung aller Stände
aus Erden. Frankfurt 1574. Dřevořezy Josta Ammana)
_________________________________?
Kapitálky jsou speciální řez písma, který vypadá, jako by byl napsaný velkými písmeny. Že tomu tak není, vidíte na obrázku:
(kliknutím si obrázek zvětšíte)
Jaký je jejich účel? Kapitálky jsou zvýrazňovací řez písma, úplně stejně, jako třeba kurzíva. Proto se nehodí k psaní dlouhých textů, ale ke krátkým textům nebo slovům, ke kterým potřebujeme upoutat pozornost čtenáře.
Může to být nadpis, motto, všimnete si jich v záhlaví a zápatí stránek časopisů, nebo v úvodu každého odstavce výkladových slovníků. Fungují totiž skvěle nejenom ve velkých velikostech a nadpisech, ale i v malých velikostech. I tam, kde jsou verzálky už špatně čitelné.
Pozor!
Tak jako vám textové editory umožní naklonit písmo do falešné kurzívy, úplně stejně vám umožní udělat z písma falešné kapitálky. K tomu mám jen jednu radu: nedělejte to! Je to znásilňování písma a nebude to vypadat dobře.
Tip: Když nevíte, kde hledat kapitálky, stačí do vyhledávání zadat Small Caps, nebo jednoduše SC. Pokud používáte už nějaký jiný font pro text nebo nadpisy, mrkněte se, jestli nemá i řez Kapitálky.
I když se zdá, že velká písmena jako velká písmena, v tom, jak je podvědomě vnímáme, je velký rozdíl.
Však si to vyzkoušejte, nechte na sebe chvíli působit každý ze dvou textů:
(kliknutím si obrázek zvětšíte)
V obou případech je text mnohem výraznější a důraznější, než když používáme malá písmena. A také hůře čitelný v dlouhém textu. I proto se nedoporučuje verzálky pro delší text používat. (A už vůbec ne v předmětech mailu, kde použití velkých písmen se rovná zvýšenému hlasu v diskuzi.)
Kapitálkové fonty pak jdou v důraznosti ještě dál. Působí mnohem vážněji, profesionálněji a ukotveněji. Možná je to podvědomými asociacemi k textům římských filosofů nebo nápisům na náhrobcích. Vedou naši mysl hlouběji do historie, než text ve verzálkách. To platí obzvlášť, pokud použijeme patkové fonty. Kapitálky jim dodají vážnost věků, lesk slávy, VIP nádech i noblesu. Záleží na použitém písmu.
Ale kapitálky nemají pouze patková písma, vyskytují se téměř ve všech skupinách, kromě scriptů. A v každé jsou zajímavou variantou:
Prostě kapitálkový řez dělá z písma osobnost, a je úplně jedno, do jaké skupiny patří.
A tak příště, až se vás zeptá grafik, jestli chcete nadpisy velkými písmeny, bez zaváhání můžete odpovědět: „Ne, verzálky se mi tam nehodí, ale kapitálky by se mi líbily…“.
A další faux-pas, kterému se budete umět vyhnout máme vyřešené.
Je mi jasné, že pro typografy a grafiky je toto tak samozřejmé, jako že dýchají vzduch. Ale světe div se, s písmem i s fonty přijde do styku spousta dalších lidí, kteří neví, jaký je mezi těmito dvěma slovy rozdíl, a přesto chtějí fonty používat. Právě pro vás jsem tento článek napsala.
______________________________
Pokud chcete dostávat měsíčně novinky do mailu, ve kterých najdete inspiraci, taháky a tipy na zajímavé české fonty, nechte mi na vás adresu:
Děkuji, děkuji, děkuji!
Ač pracovně fonty nevyužívám, vnímám, jak silně na mne působí a moc ráda se o nich dozvídám další věci. Rozdíl mezi verzálkami a kapitálkami jsem neznala, takže děkuji za rozšíření znalostí. A mimochodem – kapitálky miluji…
Andrejka veľmi pekne ďakujem za článok, robilo mi problém s tým rozlišovanim. Tento článok prišiel ako na zavolanie.
Teraz už rozumiem, aký je rozdiel medzi Kapitalkami a Verzalkami. Aj keď to nieje môj obor, rada sa vždy niečo nové naučím