„Prosím tě, jaké fonty v Canvě píšou česky, já z toho už asi rozkvetu!“
Jsou lidé, kteří tráví hodiny tím, že hledají v Canvě font, který by jim napsal správně „řeřichu“ a kvetou z toho. Já taky kvetu. Ale spíš než z hledání fontů, já kvetu z příspěvků, které jsou graficky krásné, ale autorovi vůbec nevadí, že písmena s háčky, kroužky a někdy i čárkami jsou úplně jiná. To mě berou všichni čerti i při sebezenovějším citátu.
Možná někdo nevíte, co to Canva je. Pak asi nepotřebujete neustále vymýšlet obrázky, koláže, obaly na e-booky, upoutávky na Facebook, prostě hrát si s barvami, textem a fotkami. Canva vám nabídne tolik šablon a ulehčení, že i úplný laik na poli grafiky zvládne profi výsledek. Komu nestačí říct, že je to online grafický editor, ten si vygooglí víc anebo ještě lépe si to vyzkouší. Pro představu: každý obrázek v tomto článku (včetně taháku) byly v Canvě vyrobeny za 5 sekund (kromě taháku, tam se pohybujeme v řádu hodin ;-)).
A tak abychom všichni čas, který kveteme, využili nějak příjemněji, dala jsem si rande s Canvou a prořádně si její fonty proklepla. A stálo to za to!
Tak přátelé kteří jste tipovali, že jí dáváte maximálně 15 fontů, které naučila češtinu (a většina z vás tipovala ještě méně!), krutě jste se mýlili. Testovala jsem oblíbeného žlutého koně
a ten spokojeně zařehtal…
Nevěříte?
Je to tak. A tady máte důkaz místo slibů:
Aileron Thin, Aileron Regular, Aileron Heavy, Amatic, Archivo Black, Bebas Neue, Cinzel, Cooper Hewitt Thin, Cooper Hewitt, Cooper Hewitt Heavy, Coustard, Crushed, Engagement, Gidole, Glegoo, IM Fell English Small Caps, Kaushan Script, Lato Heavy, League Gothic, League Spartan, Luthier, Marta, Megrim, Monserrat Hairline, Monserrat Light, Monserrat, Noto Sans Devant, Open Sans Light, Open Sans, Open Sans Extra Bold, Over The Rainbow, Peace Sans, Pirou, Sanchez, Sensei, Sifonn, Sifonn Outline, Signika, Six Caps, Source Sans Pro, Source Serif Pro, Special Elite, Tenor Sans, Times Neue Roman, Ultra, Unifrattur Maguntia, Voga, Vollkorn, Yellowtail….
******************************************
Uf. Dobré, ne? Jestli vám název houby řekne a rádi byste protekční tahák (zpracovaný v Canvě), kde máte vedle názvu fontu i ukázku jak vypadá, tak si ho klidně TADY stáhněte.
To nejlepší na konec:
Canva disponuje mnoha dalšími fonty, které neumí česky. Můžete klidně používat kterýkoli z nich a háčky i kroužek si tam prostě dodělat. Je to jednoduché – prostě tam vložíte háček zvlášť (třeba jako písmeno „v“) a posunete ho nad písmeno, které ho potřebuje. To se nám najednou výběr rozšířil, že? 🙂
Dávejte si ale pozor zejména na bezpatkové a patkové fonty, ty dovedou svou neznalost češtiny dobře maskovat!
Odhalíte je až při pozorném podívání, nebo podle PROTEKČNÍHO TAHÁKU.
Tak na co čekáte, šup tvořit!
Bezva nápad, mám ráda praktické články 🙂
Bezva nápad a děkuju za super užitečný tahák.
Huráá, tohle je boží! Ukládám si do záložek. Alespoň ušetřím pár desítek minut měsíčně hledáním fontů s podporou češtiny. 🙂 Díky za to
Rádo se stalo 🙂
Skvělý! Moc díky za super pomoc! Tereza
Úžasná práce, moc děkuji. Ušetří spoustu času.
Milá Andreo, vy jste mě zachránila! Už tři roky dopisuji na vytištěné certifikáty háčky fixou (fuj) a letos poprvé to bude díky vám konečně tak, jak má být. Uff. Mooc díky!